سیبک فرمان چپ سمند

2133
سیبک فرمان چپ

جزئیات محصول

 • تهیه شده از مرغوب ترین مواد اولیه
 • سازگار با تمامی شرایط آب و هوایی

سیبک فرمان نقش مهمی در حرکت اتومبیل دارد و یکی از مهمترین قسمت های ایمنی خودرو می باشد که سیستم فرمان و قطعات، وابسته به آن است. و جایگاه نصب و قرارگیری این قطعه بسیار حائز اهمیت است زیرا وابسته به نرم کار کردن سیستم اتومبیل است، به طور مثال در حرکت تایرها در راستای عمودی و با پایین ترین تغییرجهت انجام می پذیرد.

یکی از وظایف مهم سیبک فرمان به وجود آوردن حرکت در تایرهاست، چنانچه در این قسمت از سیستم مشکلی بوجود آید باعث ایجاد ساییده گی غیر متعارف در تایرها و فرمان پذیر نبودن خودرو و انحراف خودرو از مسیر مستقیم خواهد شد.از آنجایی که سیبک ها دارای قابلیت تحمل مقداری از وزن خودرو را دارند و معمولا از یک سمت به متعقات چرخ و از سوی دیگر به طبق متصل می شوند،جز حیاتی ترین قسمت سیستم جلوبندی خودرو قرار می گیرند.

به دلیل محل قرارگیری سیبک که در قسمت پایین طبق و به روی قطعه محور می باشد و تحت فشار و کشیده شدن دچار کشیدگی می شود، که تحت تاثیر حرکت آن دو قطعه وابسته است زیرا حرکت یکی به سمت بالا و دیگری به سمت زیرین کشیده است و این فشار بیش از اندازه باعث خرابی زود هنگام قطعه می شود. همچنین اگر سیبک فرمان در اثر افتادن در گودال یا برآمدگی تند آسیب ببیند همراه با صدای بسیار گوش خراشی همراه است که بدون شک نیاز به تعویض دارد.در مورد قطعات اتومبیل مصداق ضرب المثل هر چقدر بکاری می تونی برداشت کنی بسیار مناسب است به این جهت که رانندگان ریزبین باید به این نکته بسیار توجه داشته باشند که قطعات با قیمت پایین بسیار زودتر از سایر قطعات نیاز به تعویض دارند.

استفاده از سیبک فرمان در کنار دسته های کنترل باعث به حرکت در آوردن چند محور می شود که در نهایت همان کنترل و فرمان اتومبیل که هدف و کار این قطعه است به ثمر می رسد.

سیبک فرمان یک گوی کروی و فلزی دسته دار است که مانند همه اتصالات مکانیکی دارای گریس زیادی است که اطراف سیبک با بوش های لاستیکی پوشیده شده است. که به مشکل خوردن این قطعه منجر به حرکت های نا متعارف در فرمان اتومبیل می شود.

علائم خرابی سیبک فرمان:

 1. فرسودگی بیش از حد در قطعات دیگر از سیستم فرمان
 2. سابیدگی زیاد در تایر های جلو
 3. سفت شدن فرمان و یا شل بودن بیش از حد فرمان
 4. کشیده شدن فرمان
 5. خلاص بودن بیش از حد
 6. ممانعت از بازگشت به حالت مستقیم در پیچ جاده

درصورت مشاهده یا بروز ایرادات زیر در اسرع وقت نسبت به تعویض سیبک های فرمان و تنظیم مجدد زوایای فرمان اقدام نمایید:

 • له بودن یا ترک خوردگی در سطح سیبک فرمان که بر اثر دست انداز های شدید و ضربات شدید در تصادفات
 • ضربه خوردن شدید به سیبک یا وجود زنگ زده گی بر روی سطح سیبک
 • وجود پارگی بر روی گردگیر که باعث نفوذ گرد و غبار به داخل سیبک.
 • ساییده گی بیش از حد قطعات وابسته به سیبک
 • هرز شدن مهره و یا خرابی رزوه پیچ سیبک.

محصولات مشابه