سنسور اکسیژن

زمان تقریبی مطالعه : 5 دقیقه
تاریخ انتشار : 1398/03/19
تعداد بازدید : 477

در این مقاله با سنسور اکسیژن و علت خرابی های آن آشنا خواهیم شد

سنسور اکسیژن از قطعاتی است که امروزه در طراحی جدید خودروها وجود دارد. که محل قرارگیری آن در مسیر خروج دود تولید شده اتومبیل است و وظیفه اصلی آن اندازه گرفتن درجه سوخت تولید شده به نسبت هوای داخل اتومبیل است. در واقع نقش مهم این قطعه مشخص کردن میزان مصرفی سوخت اتومبیل است که در بسیاری از موارد هنگامی که اتومبیل بیش از حد متعادل سوخت می سوزاند. می توان به خرابی وضعیت بودن این قطعه پی برد بر این اساس در اندیشه جمع آوری اطلاعات در رابطه با این قطعه و نحوه انجام کار آن آمدیم که در این مقاله آن را به اختصار بیان می کنیم:

سنسور اکسیژن اتومبیل:

این قطعه معمولا در تمامی اتومبیل ها کار و نقش مشابهی دارد که در اندازه استفاده سوخت اتومبیل و درست کار کردن اتومبیل نقش بسیار مهمی دارد. بعد از نخستین باری که شرکت ولوو این قطعه را در اتومبیل های خود طراحی و استفاده کرد.

سایر طراحان با توجه به اندازه گیری مقدار آلایندگی هوا و تاثیر بسیار خوب این دست از اتومبیل هایی که دارای سنسور اکسیژن هستند با اتومبیل هایی که معمولی اند، بر این امر آمدند که در تمامی خودرو ها این قطعه را استفاده کنند.

بعضی از اتومبیل ها دارای دو سنسور هستند و یک سری دیگر دارای یک سنسور می باشند. سنسورهایی که در اتومبیل تعبیه شدند اطلاعات مربوط به هوای ورودی به پیشرانه و سوخت مصرفی را اندازه گیری می کند و عدد مشخص را به کامپیوتر اتومبیل گزارش می دهد. که اگر این اعداد و ارقام با حد استاندارد تطابق داشته باشد هشدار چک کردن و دیاگ زدن را می دهد.

سنسور اکسیژن چگونه کار می کند:

کار سنسور اکسیژن اندازه گیری نسبت اکسیژنی که سوخته نشده در لوله ی احتراق است که نتیجه این بررسی مشخص شدن سوخت هدر رفته است اگر عدد نشان داده شده به نسبت استاندارد بالاتر یا پایین تر باشد نشان دهنده درست و سالم کار نکردن اتومبیل است و میزان آلایندگی اتومبیل بیش تر از حد استاندارد است.

قابل ذکر است که این استاندارد در مورد خودرو در آب و هوای مختلف قابل تغییر است.

طریق عملکرد قطعه و محل گرفتن سنسور:

تفاوت اندازه اکسیژنی که در درون اگزوز اتومبیل است با هوای اطراف و محیط، موجب به وجود آمدن ولتاژ در قطعه سنسور می شود این محاسبه کردن به عهده ی کامپیوتر اتومبیل است.

ولی اتومبیل هایی که دارای دو سنسور هستند قابلیت تشخیص دقیق تر این حد شاخص از آلایندگی را دارند. یک سنسور در ورودی لوله اکسیژن است و سنسور دیگر در مسیر خروجی این مخزن می باشد و از این رو کامپیوتر اتومبیل دو عدد دریافتی از دو سنسور را دریافت و سپس براساس آنها مقدار دقیق را مشخص می کند.

کار اصلی سنسور اکسیژن چیست؟

سنسور اکسیژن از آن دسته قطعات کوچک در خودرو است که کار کردن صحیح خودرو بسیار تاثیر گذار است.بررسی سنجش میزان سوخت اتومبیل با بررسی عملکرد این سنسور است در واقع کار اصلی این قطعه تعیین اندازه اکسیژن نسوخته در لوله اگزوز است.

علت های خرابی قطعه سنسور اکسیژن:

  1. در زمان ترمز کردن ناگهانی و یا عبور از روی دست انداز ها اتومبیل به سمت خاموش شدن می رود
  2. ریپ زدن اتومبیل در تعویض دنده معکوس و سر بالایی

درجا زدن عقربه های کیلومتر شمار

دیگر مقالات