سنسور دریچه گاز چیست ؟

زمان تقریبی مطالعه : 7 دقیقه
تاریخ انتشار : 1398/09/20
تعداد بازدید : 262

در این مقاله به پتانسیومتر دریچه گاز یا همان سنسور دریچه گاز و علائم خرابی آن پرداخته میشود.

پتانسیومتر دریچه گاز یا سنسور دریچه گاز ( سنسور موقعیت گاز ) چیست و چگونه کار میکند ؟

در کل سنسور یا حسگر وسیله ای است که تغییرات فیزیکی و شیمیایی را اندازه گیری می کند و سنسور دریچه گاز که سنسور موقعیت گاز یا سنسور وضعیت دریچه گاز هم به آن می گویند ، میزان درصد باز بودن دریچه گاز را اندازه گیری می کند و به ECU ( واحد کنترل الکترونیکی ) ارسال می کند و ECU هم با توجه به اطلاعاتی که از سنسور دریچه گاز دریافت می کند و به میزان باز بودن دریچه ی گاز ، اندازه ی ارسال و پاشیدن سوخت را تغییر می دهد در واقع این سنسور یکی از موثر ترین سنسورها در پاشیدن سوخت در وضعیت های مختلف : دور کند ، افزایش و کاهش شتاب و در دور های بالا می باشد . می توان گفت میزان مقاومت نیز در این سه حالت تغییر می کند .

خوب است که بدانید ، اطلاعاتی که این سنسور در ECU برای محاسبه کردن میزان پاشش سوخت در هنگام باز ، نیمه باز و بسته بودن دریچه استفاده می کند را همچنین برای موقعیت های متفاوت مثل شتاب گیری ، کاهش شتاب ( زمانی که پدال گاز را رها میکنیم ) استفاده می شود .

ُسنسور  دریچه گاز

موقعیت سنسور دریچه گاز :

این حس گر در ماشین های معمول روی بدنه ی دریچه گاز درون موتور قرار می گیرد ، در واقع پشت دریچه ی اصلی گاز و نزدیک استپر موتور یعنی دقیقا رو به روی اهرم دریچه گاز نصب می شود . ولی در خودروی EF7 ( سمند ) در جلوی موتور ماشین دیده می شود ولی اگه خودرویتان برقی باشد این سنسور درون خود دریچه ی گاز نصب می شود که به راحتی قابل دیدن نیست . و اما سنسور دریچه گازهای برقی دیگر روی دریچه گاز نصب نمی شوند .

موقعیت سنسور دریچه گاز

عوامل تاثیر گذار در خرابی پتانسیومتر دریچه گاز :

شستن موتور ماشین یکی از عواملی است که ممکن است باعث بروز اختلال در پتانسیومتر دریچه گاز شود ، می توان گفت کثیفی یا آب خوردگی باعث ایجاد نوسانات در دور های بالا می شود .

یکی دیگر از عواملی که ممکن است در کار این حسگر مشکل ایجاد کند ایراد در سیم کشی یا کامپیوتر ماشین می باشد .

دریچه ی گاز هم تاثیر مستقیم روی این سنسور دارد و اگر خراب شود باید پتانسیوتر هم تعویض شود .

علایم خرابی پتانسیومتر دریچه گاز :

اگر پتانسیومتر دارای ایراد باشد باعث می شود که موتور به درستی کار نکند و در واقع عملکرد بدی داشته باشد ، چون موتور از دریچه ی گاز نفس می کشد و این نکته بسیار مهم می باشد که موتور از جای دیگری نفس نکشد .

گاز خوردن الکی خودرو وقتی موتور در دور آرام قرار داشته باشد نشان دهنده ی ایراد در پتانسیومتر می باشد که باید زاویه ی دریچه ی گاز مورد بررسی قرار گیرد و حتی شده باید سیم گاز را ریگلاژ کنید ، این کار باعث می شود که موتور خودرو به پدال گاز عکس العمل خوبی نشان دهد .

ثابت ماندن در دور بالا زمانی که موتور در دور آرام قرار دارد .

اگر گاز خوردن خودرو با تاخیر صورت پذیرد ایراد از پتانسیومتر دریچه گاز می باشد .

در زمانی که سوپاپ ورودی به موتور بسته شود باعث می شود که برای چند لحظه هوا یا سوخت نتواند به درون پیستون وارد شود که در اصطلاح می گویند موتور زود کات آف می کند .

وقتی که گاز می دهید موتور خاموش می شود .

دود کردن نا به جای خودرو از عوامل خرابی پتانسیومتر می باشد .

از کارهایی که می توان انجام داد تا خرابی پتانسیومتر نشان داده شود دیاگ زدن می باشد

3 پارامتر در دستگاه دیاگ برای پتانسیومتر قابل اندازه گیری می باشد :

اولی زاویه ی دریچه ی گاز می باشد

دومی ولتاژ دریچه گاز می باشد .

و اما سومی هم وضعیت دریچه گاز است .

دیاگ سنسور دریچه گاز

نکته ای در مورد پتانسیومتر :

پتانسیومتر دریچه ی گاز در تکنولوژی های امروز به صورت برقی شده است که در برخی از خودرو های داخلی دریچه ی گازشان برقی می باشد .

پتانسیومتر دریچه گاز که یک نوع سنسور محسوب می شود نسبت به سنسور های دیگر طول عمر بیشتری دارد و به روغن کاری و تمیزکاری نیاز ندارند.

دیگر مقالات