عمر مفید لاستیک خودرو

زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه
تاریخ انتشار : 1398/05/23
تعداد بازدید : 301

در این مقاله به عمر مفید لاستیک ماشین و نحوه صحیح نگهداری لاستیک مورد بررسی قرار میگیرد

عمر مفید لاستیک خودرو چند سال است

در رابطه با مساله ی تعویض لاستیک اغلب رانندگان به صورت تجربی عمل می کنند و اقدام به تعویض لاستیک می نمایند. در صورتی که لاستیک ها دارای تاریخ انقضا می باشند و باید این مساله در نظر گرفته شود. برخی می گویند لاستیک ها هر دو سال یک بار باید مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت معیوب بودن تعویض گردند و پس از گذشت زمان ده سال حتما و بدون در نظر گرفتن هیچ بررسی و مساله ای تعویض کرد.

برای این که اطلاعاتی درباره ی ساختار و تاریخ انقضای لاستیک به دست آورید گوشه ی تایر ماشینتان را بررسی کنید. کدی که در این قسمت درج شده است اطلاعات خوب و کاربردی به شما می دهد.

طبق نظریه ی کارشناسان لاستیکی که کمتر از یک سانتی متر عمق آج آن باشد قابلیت استفاده نداشته و فرسوده و معیوب محسوب می شود و باید تعویض گردد.

عمر لاستیک ها را به طور قطعی و دقیق نمی توان بیان کرد. اما مسائل گوناگونی در عمر تایر ها تاثیر گذار هستند. از جمله این عوامل می توان به نحوه رانندگی و لاستیکی که برای خودرویتان انتخاب کرده اید می باشد.

برخی از کمپانی ها و تولید کنندگان لاستیک میزان کیلومتر خاصی را برای عمر لاستیک ها اعلام می کنند و لاستیک ها را گارانتی می کنند. تولید کنندگانی هستند که ضمانت 120 هزار کیلومتر برای تایرها در نظر می گیرند که این مساله نشان دهنده ی ساخت اصولی و کیفیت بالای تایرها می باشد. سایر لاستیک ها هم برای عمر 50 هزار کیلومتر و کمتر تولید شده اند. اما باز هم عمر لاستیک ها علاوه بر این ارقامی که اعلام می شود به نحوه مراقبت و استفاده از آن ها هم بستگی دارد. برای مثال برخی از لاستیک های حتی با کیفیت خیلی بالا هم در صورتی که بد مورد استفاده قرار بگیرند بعد از استفاده ی 25 هزار کیلومتر معیوب شده و باید تعویض گردند.

در صورتی که شما جزو رانندگانی باشید که در نگهداری از خودروی خود کوشا هستید بیشتر لاستیک هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند حدود صد هزار کیلومتر عمر خواهند کرد. اگر شما میانگین سالیانه 25 هزار کیلومتر خودروی خود را برانید لاستیک های شما حدود سه الی چهار سال عمر مفید خواهد داشت.

در صورتی که هنگام خرید لاستیک قصد دارید طول عمر آن را محاسبه کنید در اولین گام باید میزان مسافتی را که طی یک سال طی میکنید محاسبه کنید بدین صورت که عدد روی کیلومتر شمار را تقسیم بر تعداد سال هایی که از خودرویتان استفاده کرده اید بکنید و میانگین مسافتی که سالیانه طی می کنید را به دست آورید.

بهترین روش برای افزایش طول عمر تایرهای خودرو، محافظت و نگهداری از آن ها و سایر اجزایی که بر روی آن تاثیر می گذارد می باشد.

برای نگهداری از لاستیک ها سه اصل وجود دارند که در افزایش طول عمر آن ها موثر هستند:

  1. جا به جا کردن تایرها: در اتومبیل هایی که دیفرانسیل آن ها در جلو قرار دارد، لاستیک های جلو خیلی زودتر فرسوده می شوند و بهتر است لاستیک های جلو و عقب هر 8 الی 12 هزار کیلومتر مسافت جا به جا گردند. در خودروهای دیفرانسیل عقب هم همین اصل برقرار می باشد.

عمر مفید لاستیک خودرو

  1. تنظیم میزان باد لاستیک: شرکت های لاستیک سازی توصیه می کنند که میزان باد لاستیک ها را هر ماه بررسی کنید و توجه کنید که میزان باد لاستیک ها در محدوده ی استاندارد باشد. صبح ها و زمانی که چند ساعت است خودروی شما کار نکرده است بهترین زمان برای چک کردن میزان باد لاستیک ها می باشد. این کار را می توانید با فشارسنج دستی انجام بدهید و یا از تعمیرکاران بخواهید این کار را برایتان انجام دهند.

تنظیم باد لاستیک

  1. آج لاستیک: برخی از تایرها دارای ویژگی هستند که فرسودگی را نشان می دهد. بدین صورت که میله هایی در داخل لاستیک قرار دارد که وقتی آج آن ها از بین می رود این میله ها نمایان می شوند و ایجاد سر و صدا می کنند و به راننده هشدار می دهند.

آج لاستیک

به طور کلی بررسی سلامت تایرها و تلاش برای مراقبت از آن ها امری بسیار مهم و ضروری است چون امنیت و سلامت سرنشینان خودرو در گرو این مساله ی بسیار مهم است.

دیگر مقالات