میل موجگیر پژو 405 و پارس

4441
میل موجگیر

جزئیات محصول

  • تهیه شده از مرغوب ترین مواد اولیه
  • سازگار با تمامی شرایط آب و هوایی

سیبک تعادل چیست :

سیبک تعادل یا میل موجگیر به نوعی فنر موجگیر محسوب می شود و جزئی از سیستم تعلیق میباشد و همانطور که از اسم آن پیداست باعث برقراری تعادل در خودرو می شود و سیبک تعادل ممکن است در دو طرف خود دارای سیبک بوده که به آن سیبک تعادل می گویند در نتیجه سیبک تعادل نیز نوعی میل موجگیر میباشد که دو طرف آن سیبک دارد و همچنین ممکن است در دو طرف خود دارای بوش باشد و دو بوش دو طرف میله ،میله را محکم نگه میدارند و باعث می شوند که سیستم تعلیق در بی سر و صدا ترین حالت ممکن عمل کند .

اجزا سیبک تعادل چیست :

  1. میله
  2. بوش یا سیبک

جنس سیبک تعادل چیست :

میله ی سیبک تعادل از جنس فولاد بوده .

گردگیر سیبک لاستیکی و گوی کروی آن فلزی بوده و محفظه آن از فولاد است .

بوش نیز از دو جنس لاستیکی و فلزی بوده .

عملکرد سیبک تعادل یا میل موجگیر به چه صورت است :

سیبک تعادل یا میل موجگیر تعادل ،تعادل اتومبیل را بالا میبرد و از جدا شدن آن جلوگیری میکند. میل موجگیر دو چرخ را به هم متصل میکند و باعث میشود موج های جاده و سطح های ناهموار ، تعادل اتومبیل را از بین نبرد و سیستم تعلیق خودرو را محکم میکند و اتاق به هنگام دور زدن و پیچیدن دچار لرزش نمی شود در واقع اتاق ماشین به بیرون تمایل پیدا میکند و از خم شدن زیاد خودرو جلوگیری به عمل می آورد و باعث حرکت طبق های مربوطه در سمت مخالف میشود که در نتیجه میل موجگیر را میپیچانند و میل موجگیر مقاومتی در مقابل این پیچش میکند . در ضمن وقتی یک چرخ اتومبیل در چاله یا برآمدگی می افتد ولی چرخ دیگر نمی افتد میل موجگیر موثر واقع می شود ولی زمانی که اتومبیل در جاده بدون چاله و برآمدگی یعنی به نوعی هموار حرکت بدون پیچش و مستقیم دارد در این موقع سیبک تعادل اثری نداشته است

وظایف سیبک تعادل در سیستم تعلیق چیست :

نگه داشتن سنگینی نیروی وزن جلویی اتومبیل

دفع ضربه های ناشی از ناهمواری های سطح جاده و در نتیجه باعث حرکت نرم تر خودرو می شود

جا به جایی ضربه ها و جلوگیری از منتقل شدن به مسافران یا بار

تنظیم چرخ خودرو در زمان، با شدت گرفتن ترمز به صورت یکدفعه ای

جایگاه سیبک تعادل کجاست :

محل قرارگیری میل موجگیر بین دو چرخ می باشد که به دو طبق پایین بین دو چرخ به وسیله ی دسته ای از لاستیک های تعادل متصل میشود

نشانه و دلیل خرابی میل موجگیر :

1- همانطور که گفته شد سیبک تعادل میل موجگیری که سیبک دارد و سیبک نیز مانند بسیاری از قطعات عمر مفیدی دارد که پس از گذشت زمان مستلزم تعویض میباشد ، سیبک ها دارای گردگیر میباشند که امکان پاره شدن آن کم است اما از ناحیه ی اتصالات سست هستند و با رخنه کردن خاک و آب گریس درون سیبک خاصیت چربی گریس از بین میرود و باعث لق شدن و شل شدن اورینگ میشود .

2- از نشانه های دیگر خرابی میتواند صدای تق تق کردن و ضربه زدن مخصوصا در زمان دور زدن و چرخیدن فرمان که باعث تحت فشار قرار گرفتن سیبک شده، باشد .

3- زمانی که فرمان دچار لغزش شود و در اصطلاح میگویند فرمان میزند دلیل آن خرابی بوش های متصل به سیبک تعادل بوده، می باشد .

پروسه تولید میل موجگیر چگونه است :

در ابتدا برشکاری انجام میشود و سپس پوسته گیری میشود و آهنگری سر قطعه صورت میگیرد و بعد عملیات رزوه کاری انجام میشود و عملیات حرارتی برای فرم دهی به قطعه نیز انجام میدهند و در عملیات برگشتی ساچمه زنی و اصلاح و رنگ کاری انجام میشود . لازم به ذکر است که عملیات فوق با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته در خط تولید انجام میپذیرد .

استاندارد های سیبک تعادل :

ضخامت میله وسط میل موجگیر در بهترین حالت و استاندارد ترین حالت 8 میل میباشد که تلرانس2+ نیز دارد که به 10 میل نیز میرسد.

باید توجه شود که میله ی وسط حتما همانطور که در پروسه تولید گفته شد رنگ کاری شود نه آبکاری که عدم این رنگ کاری باعث خردگی قطعه و در نتیجه شکستن آن می شود .

میل های استاندارد نیز به اصلاح 500 ساعته سالت اسپری جواب میدهند .